lovasok010
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
MENÜ
 
*-- PACI --*

 
Lovas játékok
 
....Számlálok!....
Indulás: 2004-11-04
 
...:Póni lovacska:...

 
Légy okosabb!
 
!~~**ELADÓ LOVAK**~~!
 
**~LOVASBOLT~**
 
~LOVAINK~
 
ˇA szerkesztői lovakˇ
 
~~*Rendelő*~~
 
~Napi teendők~
 
*~*Versenyek*~*
 
Lovasiskola, kiképzések
 
Lóanatómia(nemcsak kezdőknek)

  AA ló mozgás szervei
 

A mozgás szerveihez tartoznak a csontok és az izmok. A csontok a mozgásban passzívan vesznek részt, csontösszeköttetések útján a csontos vázat, a csontvázrendszert adják. Az izmok aktív összehúzódásuk során a sokirányú mozgás véghezviteléhez a csontokat erőkarként veszik igénybe.
 

A csontvázrendszer


A csontos váz a fej, a törzs és a végtagok csontjaira osztható.
A fej csontjai. A fej csontjai együtt a koponyát alkotják. Ennek egyik része az agyvelőt, befoglaló koponyaüreget határolja, a másik része viszont az orr- és a szájüreget foglalja magába. Az előbbit az agykoponya, az utóbbit az arckoponya csontjai adják.
A nyakszirtcsont a koponya alapján és a hátulsó végén helyeződik, az oldalsó rész két ízületi bütyke a gerincoszloppal (atlas) ízesül és az öreglyukat fogja körül. Ezen keresztül az agyvelő a gerincvelőben folytatódik. A nyakszirtcsont a falcsontokkal a fejtetőt képezi. A halántékcsontok két részből állnak: a halántékcsont pikkelyéből és a szikla- csontból. A két rész lóban még felnőttkorban sem nő össze. A sziklacsont a hallás és egyensúlyozás egyes szerveit foglalja magában. A homlokcsontok két lemezre válnak szét, a lemezek a homloköblöt zárják be. Más csontokkal együtt a szemgödröt határolják, amelyben a szem helyeződik el. Az állcsontok testének két csontlemeze hátrafelé eltávolodik egymástól, és az állcsonti öblöt (Highmore) határolja. Nyúlványainak fog- medreibe ékelődnek be a felső zápfogak. Az állközötti csontok teste a felső metszőfogakat fogadja be, és rajta az utolsó metszőfog után a foghíjas szél, a hordász található. Az állcsontokkal való találkozás helyén ménen (ritkábban azonban a kancán is) egy-egy fogmeder mélyed be az agyarfog számára. Az állkapocs ízület útján, mozgékonyan kapcsolódik a koponyához; fogmedreiben az alsó fogsor fogai helyeződnek. (A metszőfogak mögötti foghíjas szélen a zabla nyugszik.)

http://www.freeweb.hu/equissima/amozgasszervei.htm

A törzs csontjai. A törzs csontjait felül a gerincoszlopot alkotó csigolyák, kétoldalt és alul pedig a mellüreget körülfogó bordák és a szegycsont alkotják.
A gerincoszlop hasonló felépítésű, rövid csontokból, csigolyákból áll, amelyek együttesen a gerincvelőt foglalják magukba (nyak-, hát-, ágyék-, kereszt- és farokcsigolyák). Egy részük (a hátcsigolyák) a bordákkal áll összeköttetésben. Az ötödik és a hatodik ágyékcsigolya harántnyú1ványai egymással, az utolsó ágyékcsigolya harántnyúlványai pedig a keresztcsont szárnyaival merev ízület útján, szoros kapcsolatban vannak. Ezért a ló "kötése" erősebb. Az első bordák az elülső végtaggal függnek össze (tartó bordák), a hátrább esők szabadabban mozognak (lélegzőbordák). A szegycsonthoz közvetlenül nem kapcsolódó bordák (álbordák) egymással a bordaívet alkotják és úgy érik el a szegycsontot.
 

1. ábra. A ló csontváza
1. állkapocs, mandibula; 2. állcsont, maxilla; 3. szemgödör, orbita; 4. homlokcsont, os frontale; 5. halánték- csont, os temporale; 6. nyakcsigolyák, vertebrae cervicales; 7. lapockaporc, cartillago scapulae; 8. hátcsigo- Iyák, vertebrae thoracales; 9. ágyékcsigolyák, vertebrae Iumbales; 1O. keresztcsont, os sacrum; ll. medence- csont, os coxae; 12. farokcsigolyák, vertebrae caudes; 13. lapocka, scapula; 14. karcsont, humerus, 15. könyöke sont, ulna; 16. orsócsont, radius; 17. elülső lábtő (kéztő) csontjai, os sa carpi; 18. elülső lábközép csontjai, ossa metacarpalia; 19. elülső végtag ujj csontjai (csüd-, párta-, patacsont), ossa digitorum manus (os compedale, os coronale, os ungulare); 20. szegycsont és bordák, sternum et costae; 21. térdkalács, patelIa; 22. combcsont, os femoris, 23. sípcsont, tíbia, 24. szárkapocs, fibula; 25. sarokgumó, tuber cakanei; 26. a hátulsó lábtő (csánk) csontjai, ossa tarsi; 27. hátulsó lábközép csontjai, ossa metatarsalia; 28. hátulsó végtag ujjcsontjai (csüd-, párta-, patacsont), ossa digitorum pedis

A végtagok csontjai.

Mind az elülső, mind a hátulsó végtagot kapcsolóöv fűzi a törzshöz. A végtagok csontos váza tehát két részre osztható: a kapcsolóövre és a szabad végtagra.


Az elülső végtag csontjai.

A kapcsolóöv csontjaiból lóban csak a lapocka fejlődött ki, a törzs az izmok között a lapockához erősítve lóg. A lapocka a karcsonttal 90-125°-os szögben találkozik. Hosszának és szélességének aránya a lapocka mutatója.
A lapocka felső szélén a félhold alakú lapockaporc emelkedik ki, és az első 12 hátcsigolya tövisnyúlványával együtt a mar alapját képezi.

A karcsont a kar (felkar) csontos vázát alkotja, minden oldalról izmok veszik kör. a törzsbe van foglalva és aránylag rövid. Az alkar vázát két csont alkotja: az orsó- a könyökcsont. A könyökízületben a karcsonttaI140-150°-os szöget zárnak be az alkar csontjai. A két csontnem egyformán fejlett. A könyökcsontnak csak a felső végdarab fejlődött ki és különült el, a többi része teljesen beleolvad az orsócsontba. Az elülső lábtőt képező csontok több, különböző alakú, két sorban helyeződő, apró csontokból inak. A felső csontsor és az orsócsont közötti Ízületben nagyobb kitérés lehetséges. A lábközép-(szár) csontos alapját adó lábközépcsontok közül a legerősebben a harmadik lábközépcsont fejlődött ki, és ez viseli a test tömegét. Ehhez csatlakoznak az ujjcsontok. A harmadik lábközépcsonttal kétoldalt Ízesül a csökevényes 2-4. lábközépcsont, mint kapocscsontok. Az ujjak közül a harmadik ujj csontjai fejlődtek ki. Az ujj vázát három ujjperccsont adja. Ezek: csüdcsont, pártacsont és patacsont. A szétterülő patacsont ízületi felületét a nyírcsont egészíti ki. A patacsont két oldalán egy-egy lebenyszerű pataporc foglal helyet, amelyek túlterjednek a szarutokon (a bőrön át kitapinthatók). Szerepük van a rázkódtatás csökkentésében, segítik a rugalmas járást. Idős állatokon elcsontosodnak. A csüdcsont felső ízületi felületét két egyenítőcsont, a patacsontét pedig a nyírcsont egészíti mint íncsont.


A hátulsó végtag csontjai.

A hátulsó végtagot a törzzsel a medenceöv köti össze, a kapcsolóövet a medencecsont alkotja. A hátulsó végtagok a törzzsel szorosabban kapcsolódnak össze, mint az elülső végtagok, mert a medencecsont a keresztcsonttal merev ízület útján függ össze. A medence csontos vázát két medencecsont alkotja. Mindkettő 3-3 lapos csontból, éspedig a csípő-, a fan- és az ülőcsontból áll. A két medencecsont fiatalkorban alul porcosan, kötőszövetesen, mozgékonyan függ össze, majd a kor előrehaladtával csontosan összenő (kb. 5 éves korban).
A combcsont, amely a comb (felcomb, konc) alapját képezi a törzzsel összeköttetésben lévő nagy izmokba ágyazott, a törzstől nem különül el. A lábszár (alcomb) csontos vázát a sípcsont és a szárkapocs alkotja. A sípcsont a combcsonttal kb. 120°-os, a lábtő csont jaival pedig 145-1500-os szögben találkozik. A szárkapocsnak csupán a felső végdarabja és részben a teste fejlődött ki. A térdízületet a combcsont, a sípcsont és a térdkalács alkotja. A hátulsó lábtő (csánk) magasabban foglal helyet, mint az elülső, és csontjai három sorban helyeződnek. A felső sor csigacsontja és a sípcsont közötti ízületben a leg- nagyobb a kitérés. Az alsó két csontsor csontjai közötti csontösszeköttetés merev ízület, ebben alig számba jövő a mozgás, innen a hajlam az összenövésükre (csánkpók). A hátulsó harmadik lábközépcsont mintegy 1/5-del hosszabb a megfelelő elülső harmadik lábközépcsontnál. A hátulsó végtag csüd- és pártacsontja keskenyebb, vékonyabb, továbbá rövidebb, mint az elülső végtagon. A patacsont szintén keskenyebb, de magasabb az elülsőnél.

Az izomrendszer


Az izmok összehúzódása a test mozgását, a helyváltoztatást eredményezi. Az izmok ezenkívül a belső szervek működését támogatják (légzés, ürítés, szülés, köhögés), a nagy testüregek tágulékony falát képezik (rekeszizom, hasizmok). A csontos váz izmait a fej, a törzs és a végtagok izmaira bontjuk.
A fej izmai. A fej izmait az arcizmok, a rágóizmok, a nyelvizmok, a garatizmok, a gégeizmok és a szemizmok adják. Az arcizmok a természetes testnyílásokat működte- tik, a rágóizmok az állkapocs elmozdításával a fogakat mozgatják.
A törzs izmai. A gerincoszlop izmaihoz tartoznak a fej, továbbá a gerincoszlop nyaki, háti és ágyéki szakaszának mozgatói. A nyújtóizmok a gerincoszlop fölött helyeződnek, a keresztcsonttól a nyakszirtcsontig terjedő hosszú izomrendszert képezik. A hajlítóizmok csupán a nyakon, a mellkas elülső részén és a farkon találhatók, a mellkas hátulsó részén és a has tájékán az ágyékizmok helyettesítik. A fejet és a nyakat ugyanis elsősorban a törzzsel közös izmok hajlítják, a fej és a nyak tulajdonképpeni hajlítói inkább a finomabb mozgásoknál működnek közre. A nyakizmoknak a fejtartásra, az elülső végtagok mozgására is hatásuk van. Futólovakon a hosszú, igás lovakon a rövid, kellően vaskos nyakizmok a jellemzőek.

http://www.freeweb.hu/equissima/amozgasszervei.htm

2. ábra. A ló felületes izmai
a) külső rágóizom, m. masseter; b) váll-nyelvcsonti izom, m. omohyoideus; c) szegyfejizom, m. sternocepha- licus s. sternomandibularis; d-ej fejnyakkarizom, m. brachiocephalicus Cd az izom alsó része, m. cleidomas- toideus; e - felső része, m. cleidotransversarius); f) szíjizom, m. splenius; g) az alsó fűrészizom nyaki része, m. serratus ventralis cervicis; h-h') csuklyásizom, m. trapezius; i) széles hátizom, m. latissimus dorsi;j) az alsó fűrészizom mellkasi része, m. serratus ventralis thoracis; k) külső bordaközi izom, m. intercostalis exter- nus; 1) a felső fűrészizom hátulsó része, m. serratus dorsalis caudalis; m) külső ferde hasizom, m. obliquus externus abdominis; n) középsőfarizom, m. glutaeus medius; o) a combpólya feszítője, tensor fasciae latae; p) felületes farizom, m. glutaeus superficialis; r-r') a comb kétfejű izma, m. biceps femoris; s) félig inas izom, m. semitendonosus; t) mély szegyizom, m. pectoralis profundus; u) a felületes szegyizom, m. pectoralis superfi- cialis, kulcscsonti része, m. pectoralis descendens

A mellkas izmai tágítják és szűkítik a mellkast, ezáltal a be- és kilégzés ben van fontos szerepük. A rekeszizom a belégzés legfontosabb izma, a mell- és a hasüreget teljesen elrekeszti egymástól. Nyílásain a nyelőcső, erek és idegek haladnak át.
A hasizmok a hasfal izmos vázát adják, fontos statikai, dinamikai szerepük van, mint-hogy a hasfalra a hasűri szervek tömege nehezedik. A kétoldali hasizmok a középvonal- ban fiziológiai varratban, a fehér vonalbanösszenőnek egymással. Az újszülött fehér vonalában az utolsó borda sík.jában hegesen zárult köldök foglal helyet (köldöksérv). A külső ferde hasizom két egymással összefüggő ínlemeze a lágyéktájékon szétválik egy- mástól, és közöttük a 10-15 cm hosszú, résszerű, keskeny nyílás, a külső lágyékgyűrű marad vissza. Ez a rés alakú lágyékcsatornába vezet, amely a ménen 2-4 cm széles, kerekded, belső lágyékgyűrű útján a hasüregbe nyílik (lágyéksérv). A külső, ferde has- izom - amely a kilégzés ben is szerepet játszik - erősebb összehúzódáskor, nehezített kilégzéskor a bordaív mentén az ún. fulladozási vagy kehbarázda jelenik meg. A többi hasizom (a belső ferde, az egyenes és a haránthasizom) szintén részt vesz a lágyékgyűrűk képzésében.

 

 

A mozgás szervei
 

A mozgás szerveihez tartoznak a csontok és az izmok. A csontok a mozgásban passzívan vesznek részt, csontösszeköttetések útján a csontos vázat, a csontvázrendszert adják. Az izmok aktív összehúzódásuk során a sokirányú mozgás véghezviteléhez a csontokat erőkarként veszik igénybe.
 

A csontvázrendszer


A csontos váz a fej, a törzs és a végtagok csontjaira osztható.
A fej csontjai. A fej csontjai együtt a koponyát alkotják. Ennek egyik része az agyvelőt, befoglaló koponyaüreget határolja, a másik része viszont az orr- és a szájüreget foglalja magába. Az előbbit az agykoponya, az utóbbit az arckoponya csontjai adják.
A nyakszirtcsont a koponya alapján és a hátulsó végén helyeződik, az oldalsó rész két ízületi bütyke a gerincoszloppal (atlas) ízesül és az öreglyukat fogja körül. Ezen keresztül az agyvelő a gerincvelőben folytatódik. A nyakszirtcsont a falcsontokkal a fejtetőt képezi. A halántékcsontok két részből állnak: a halántékcsont pikkelyéből és a szikla- csontból. A két rész lóban még felnőttkorban sem nő össze. A sziklacsont a hallás és egyensúlyozás egyes szerveit foglalja magában. A homlokcsontok két lemezre válnak szét, a lemezek a homloköblöt zárják be. Más csontokkal együtt a szemgödröt határolják, amelyben a szem helyeződik el. Az állcsontok testének két csontlemeze hátrafelé eltávolodik egymástól, és az állcsonti öblöt (Highmore) határolja. Nyúlványainak fog- medreibe ékelődnek be a felső zápfogak. Az állközötti csontok teste a felső metszőfogakat fogadja be, és rajta az utolsó metszőfog után a foghíjas szél, a hordász található. Az állcsontokkal való találkozás helyén ménen (ritkábban azonban a kancán is) egy-egy fogmeder mélyed be az agyarfog számára. Az állkapocs ízület útján, mozgékonyan kapcsolódik a koponyához; fogmedreiben az alsó fogsor fogai helyeződnek. (A metszőfogak mögötti foghíjas szélen a zabla nyugszik.)

A törzs csontjai. A törzs csontjait felül a gerincoszlopot alkotó csigolyák, kétoldalt és alul pedig a mellüreget körülfogó bordák és a szegycsont alkotják.
A gerincoszlop hasonló felépítésű, rövid csontokból, csigolyákból áll, amelyek együttesen a gerincvelőt foglalják magukba (nyak-, hát-, ágyék-, kereszt- és farokcsigolyák). Egy részük (a hátcsigolyák) a bordákkal áll összeköttetésben. Az ötödik és a hatodik ágyékcsigolya harántnyú1ványai egymással, az utolsó ágyékcsigolya harántnyúlványai pedig a keresztcsont szárnyaival merev ízület útján, szoros kapcsolatban vannak. Ezért a ló "kötése" erősebb. Az első bordák az elülső végtaggal függnek össze (tartó bordák), a hátrább esők szabadabban mozognak (lélegzőbordák). A szegycsonthoz közvetlenül nem kapcsolódó bordák (álbordák) egymással a bordaívet alkotják és úgy érik el a szegycsontot.
 

1. ábra. A ló csontváza
1. állkapocs, mandibula; 2. állcsont, maxilla; 3. szemgödör, orbita; 4. homlokcsont, os frontale; 5. halánték- csont, os temporale; 6. nyakcsigolyák, vertebrae cervicales; 7. lapockaporc, cartillago scapulae; 8. hátcsigo- Iyák, vertebrae thoracales; 9. ágyékcsigolyák, vertebrae Iumbales; 1O. keresztcsont, os sacrum; ll. medence- csont, os coxae; 12. farokcsigolyák, vertebrae caudes; 13. lapocka, scapula; 14. karcsont, humerus, 15. könyöke sont, ulna; 16. orsócsont, radius; 17. elülső lábtő (kéztő) csontjai, os sa carpi; 18. elülső lábközép csontjai, ossa metacarpalia; 19. elülső végtag ujj csontjai (csüd-, párta-, patacsont), ossa digitorum manus (os compedale, os coronale, os ungulare); 20. szegycsont és bordák, sternum et costae; 21. térdkalács, patelIa; 22. combcsont, os femoris, 23. sípcsont, tíbia, 24. szárkapocs, fibula; 25. sarokgumó, tuber cakanei; 26. a hátulsó lábtő (csánk) csontjai, ossa tarsi; 27. hátulsó lábközép csontjai, ossa metatarsalia; 28. hátulsó végtag ujjcsontjai (csüd-, párta-, patacsont), ossa digitorum pedis

A végtagok csontjai.

Mind az elülső, mind a hátulsó végtagot kapcsolóöv fűzi a törzshöz. A végtagok csontos váza tehát két részre osztható: a kapcsolóövre és a szabad végtagra.


Az elülső végtag csontjai.

A kapcsolóöv csontjaiból lóban csak a lapocka fejlődött ki, a törzs az izmok között a lapockához erősítve lóg. A lapocka a karcsonttal 90-125°-os szögben találkozik. Hosszának és szélességének aránya a lapocka mutatója.
A lapocka felső szélén a félhold alakú lapockaporc emelkedik ki, és az első 12 hátcsigolya tövisnyúlványával együtt a mar alapját képezi.

A karcsont a kar (felkar) csontos vázát alkotja, minden oldalról izmok veszik kör. a törzsbe van foglalva és aránylag rövid. Az alkar vázát két csont alkotja: az orsó- a könyökcsont. A könyökízületben a karcsonttaI140-150°-os szöget zárnak be az alkar csontjai. A két csontnem egyformán fejlett. A könyökcsontnak csak a felső végdarab fejlődött ki és különült el, a többi része teljesen beleolvad az orsócsontba. Az elülső lábtőt képező csontok több, különböző alakú, két sorban helyeződő, apró csontokból inak. A felső csontsor és az orsócsont közötti Ízületben nagyobb kitérés lehetséges. A lábközép-(szár) csontos alapját adó lábközépcsontok közül a legerősebben a harmadik lábközépcsont fejlődött ki, és ez viseli a test tömegét. Ehhez csatlakoznak az ujjcsontok. A harmadik lábközépcsonttal kétoldalt Ízesül a csökevényes 2-4. lábközépcsont, mint kapocscsontok. Az ujjak közül a harmadik ujj csontjai fejlődtek ki. Az ujj vázát három ujjperccsont adja. Ezek: csüdcsont, pártacsont és patacsont. A szétterülő patacsont ízületi felületét a nyírcsont egészíti ki. A patacsont két oldalán egy-egy lebenyszerű pataporc foglal helyet, amelyek túlterjednek a szarutokon (a bőrön át kitapinthatók). Szerepük van a rázkódtatás csökkentésében, segítik a rugalmas járást. Idős állatokon elcsontosodnak. A csüdcsont felső ízületi felületét két egyenítőcsont, a patacsontét pedig a nyírcsont egészíti mint íncsont.


A hátulsó végtag csontjai.

A hátulsó végtagot a törzzsel a medenceöv köti össze, a kapcsolóövet a medencecsont alkotja. A hátulsó végtagok a törzzsel szorosabban kapcsolódnak össze, mint az elülső végtagok, mert a medencecsont a keresztcsonttal merev ízület útján függ össze. A medence csontos vázát két medencecsont alkotja. Mindkettő 3-3 lapos csontból, éspedig a csípő-, a fan- és az ülőcsontból áll. A két medencecsont fiatalkorban alul porcosan, kötőszövetesen, mozgékonyan függ össze, majd a kor előrehaladtával csontosan összenő (kb. 5 éves korban).
A combcsont, amely a comb (felcomb, konc) alapját képezi a törzzsel összeköttetésben lévő nagy izmokba ágyazott, a törzstől nem különül el. A lábszár (alcomb) csontos vázát a sípcsont és a szárkapocs alkotja. A sípcsont a combcsonttal kb. 120°-os, a lábtő csont jaival pedig 145-1500-os szögben találkozik. A szárkapocsnak csupán a felső végdarabja és részben a teste fejlődött ki. A térdízületet a combcsont, a sípcsont és a térdkalács alkotja. A hátulsó lábtő (csánk) magasabban foglal helyet, mint az elülső, és csontjai három sorban helyeződnek. A felső sor csigacsontja és a sípcsont közötti ízületben a leg- nagyobb a kitérés. Az alsó két csontsor csontjai közötti csontösszeköttetés merev ízület, ebben alig számba jövő a mozgás, innen a hajlam az összenövésükre (csánkpók). A hátulsó harmadik lábközépcsont mintegy 1/5-del hosszabb a megfelelő elülső harmadik lábközépcsontnál. A hátulsó végtag csüd- és pártacsontja keskenyebb, vékonyabb, továbbá rövidebb, mint az elülső végtagon. A patacsont szintén keskenyebb, de magasabb az elülsőnél.


Az izomrendszer


Az izmok összehúzódása a test mozgását, a helyváltoztatást eredményezi. Az izmok ezenkívül a belső szervek működését támogatják (légzés, ürítés, szülés, köhögés), a nagy testüregek tágulékony falát képezik (rekeszizom, hasizmok). A csontos váz izmait a fej, a törzs és a végtagok izmaira bontjuk.

A fej izmai. A fej izmait az arcizmok, a rágóizmok, a nyelvizmok, a garatizmok, a gégeizmok és a szemizmok adják. Az arcizmok a természetes testnyílásokat működte- tik, a rágóizmok az állkapocs elmozdításával a fogakat mozgatják.
A törzs izmai. A gerincoszlop izmaihoz tartoznak a fej, továbbá a gerincoszlop nyaki, háti és ágyéki szakaszának mozgatói. A nyújtóizmok a gerincoszlop fölött helyeződnek, a keresztcsonttól a nyakszirtcsontig terjedő hosszú izomrendszert képezik. A hajlítóizmok csupán a nyakon, a mellkas elülső részén és a farkon találhatók, a mellkas hátulsó részén és a has tájékán az ágyékizmok helyettesítik. A fejet és a nyakat ugyanis elsősorban a törzzsel közös izmok hajlítják, a fej és a nyak tulajdonképpeni hajlítói inkább a finomabb mozgásoknál működnek közre. A nyakizmoknak a fejtartásra, az elülső végtagok mozgására is hatásuk van. Futólovakon a hosszú, igás lovakon a rövid, kellően vaskos nyakizmok a jellemzőek.

2. ábra. A ló felületes izmai
a) külső rágóizom, m. masseter; b) váll-nyelvcsonti izom, m. omohyoideus; c) szegyfejizom, m. sternocepha- licus s. sternomandibularis; d-ej fejnyakkarizom, m. brachiocephalicus Cd az izom alsó része, m. cleidomas- toideus; e - felső része, m. cleidotransversarius); f) szíjizom, m. splenius; g) az alsó fűrészizom nyaki része, m. serratus ventralis cervicis; h-h') csuklyásizom, m. trapezius; i) széles hátizom, m. latissimus dorsi;j) az alsó fűrészizom mellkasi része, m. serratus ventralis thoracis; k) külső bordaközi izom, m. intercostalis exter- nus; 1) a felső fűrészizom hátulsó része, m. serratus dorsalis caudalis; m) külső ferde hasizom, m. obliquus externus abdominis; n) középsőfarizom, m. glutaeus medius; o) a combpólya feszítője, tensor fasciae latae; p) felületes farizom, m. glutaeus superficialis; r-r') a comb kétfejű izma, m. biceps femoris; s) félig inas izom, m. semitendonosus; t) mély szegyizom, m. pectoralis profundus; u) a felületes szegyizom, m. pectoralis superfi- cialis, kulcscsonti része, m. pectoralis descendens

A mellkas izmai tágítják és szűkítik a mellkast, ezáltal a be- és kilégzés ben van fontos szerepük. A rekeszizom a belégzés legfontosabb izma, a mell- és a hasüreget teljesen elrekeszti egymástól. Nyílásain a nyelőcső, erek és idegek haladnak át.
A hasizmok a hasfal izmos vázát adják, fontos statikai, dinamikai szerepük van, mint-hogy a hasfalra a hasűri szervek tömege nehezedik. A kétoldali hasizmok a középvonal- ban fiziológiai varratban, a fehér vonalbanösszenőnek egymással. Az újszülött fehér vonalában az utolsó borda sík.jában hegesen zárult köldök foglal helyet (köldöksérv). A külső ferde hasizom két egymással összefüggő ínlemeze a lágyéktájékon szétválik egy- mástól, és közöttük a 10-15 cm hosszú, résszerű, keskeny nyílás, a külső lágyékgyűrű marad vissza. Ez a rés alakú lágyékcsatornába vezet, amely a ménen 2-4 cm széles, kerekded, belső lágyékgyűrű útján a hasüregbe nyílik (lágyéksérv). A külső, ferde has- izom - amely a kilégzés ben is szerepet játszik - erősebb összehúzódáskor, nehezített kilégzéskor a bordaív mentén az ún. fulladozási vagy kehbarázda jelenik meg. A többi hasizom (a belső ferde, az egyenes és a haránthasizom) szintén részt vesz a lágyékgyűrűk képzésében.

 

A végtagok izmai.

 Az elülső végtag izmai.

http://www.freeweb.hu/equissima/amozgasszervei.htm

Az elülső végtag kapcsolóövének izmai a fej- ről, a nyakról, a hátcsigolyákról, a mellkas csontjairól a lapockára és akarcsontra húzódnak. A törzset kötik össze az elülső végtagokkal, emellett helyváltoztatáskor van szerepük, rugalmasságuknál fogva pedig a rázkódtatás enyhítésére is szolgálnak. Részt vesznek a mar kialakításában. A fej-nyak-karizom a karcsontról a nyakcsigolyákra és a sziklacsontra tér, a torkolati barázdát felülről határolja. Felemelt végtag esetén a lépés lebegési szakaszában a végtagot előrelendíti, ha pedig a végtag rögzített, a fejet, a nya- kat le- és hátravonja vagy rögzíti. A szegy-fej-izom (szegy-állkapcsi izom) a torkolati barázdát alulról határolja. A felületes szegyizmok egyike az ellenkező oldali társával együtt a középső szügybarázdát adja, az izom oldalsó széle és a fej-nyak-karizom között pedig az oldalsó szügybarázda marad. A mély szegyizom és a lóban elkülönült "szegy- lapocka-izom" a törzs tömegét viseli, ugrás után akadályozza a vállízület túlságos behaj- lítását, és a végtag rögzített helyzetében (a lépés megterhelési szakaszában) előrevonja a törzset. A széles hátizom a fej-nyak-karizom antagonistája, a lépés lebegés szakaszában hátravonja a végtagot, rögzített végtag esetén előrevonja a törzset. Az alsó fűrészizom a törzset a végtagok között felfüggeszti (3. ábra).

3. ábra. A törzs felfüggesztése az elülső végtagok között
1. alsó fűrészizom nyaki része, m. serratus ventraIis cervicis; 2. mellkasi része, m. serratus ventraIis thoracis; 3. kétfejű karizom, m. biceps brachii; 4. áthaladó ina, septum intramusculare; 5. levált ínkötege, lacertus fibrosus; 6. az ínkötegnek az orsói kéztőnyújtó izom (m. extensor carpi radialis) inába térő része; 7-9. mély ujjhajlító (patahajlító) izom, m. flexor digitorum profundus; 7. az izom könyökcsonti feje, caput ulnare; 8. karcsonti feje, caput humerale; 9. orsó csonti feje, caput radiale; JO. felületes ujjhajlító (pártahajlító) izom, m. flexor digitorumsuperficialis; ll. a pártahajlító izom erősítő ínkötege, ligamentum accessorium; 12. a pata- hajlító izom erősítő ínkötege, ligamentum accessorium; 13. pártahajlító izom ina; 14. patahajlító izom ina; 15. középső csont közötti ("csüdhajlító") izom, m. interosseus medius; 16. egyenlítőcsontok egyenes sza- lagja, ligamentum sesamoideum rectum

A végtag saját izmai a végtagot mozgatják és a testtömeg viseléséhez rögzített helyzetben tartják. A kétfejű karizom sok ínrosttal átszőtt, lovon kétharmad részben inas izom. A vállízület nyújtó felületén átha- ladó, porcrészleteket is magában foglaló ina ellennyomást gyakorol a vállizületre, és amíg a végtag a talajon van, azt nyújtott helyzetben rögzíti. A kétfejű karizom az eredési ínbóllevált ínköteg (lacertus fibrosus) útján az orsói kéztőnyújtó izommal függ össze, és általa a lábtövet nyújtott helyzetben rögzíti. A háromfejű karizom a könyökízü1etet nyújtja. Lovon a váll- és könyökízület csak együtt hajlítható és nyújtható. A közös ujj- nyújtó izom hosszú ina alábtövön ínhüvelybe foglaltan, a csüdízületen pedig nyálkatöm- lőn halad át, és a patacsonton tapad meg. A mély ujjhajlító (patahajlító) izom alábtőízület hajIítói és a pártahajIító által fedetten található. Ina a lábtő hajlítói felületén a pártahaj- lító izom inával közös ínhüvelybe (felső) foglaltan halad át. A lábközépen a lábtőízület szalagjától erősítő köteg társu1 hozzá. A csüdízületen a pártahajlító ínnal közös ínhü- velybe (alsó) foglaltan átsiklik, és a csüd tájékán a pártahajIító két szára között átlépve a nyírcsonthoz jut el. Itt a nyírcsont fölötti nyálkatömlőn halad át, és a patacsonton tapad meg. Afelületes ujjhajlító (pártahajlító) izom ínnal erősen átszőtt. Ina a csüdhajlás- ban két ínszárra válik, és azokkal a pártacsonton tapad meg. A középső csontközötti izom ("csüdhajlító") tisztán ínszerű. Elsősorban a csüdízületet, a közös ujjnyújtó izom iná- hoz térő erősítő ínkötegeivel pedig a pataízületet rögzíti. Állás és mozgás közben egy- aránt igénybe van véve. A három hajlító izom rendkívül erősen fejlett; nemcsak hajlí- tásra szolgálnak, hanem fontos statikai feladatuk is van (4. ábra).

4. ábra. Az elülső végtag ujjizmai (vázlatosan) 1. kétfejű karizom (m. biceps brachii) eredési ina, 2. tapadási ina, 2/1. levált ínkötege (Iacertus fibrosus) az orsói kéztőnyújtó izom inához; 3) patahajlító izom ina; 4. pártahajlító izom ina; 5. erősítő ínkötege; 6. pata- hajlító izom erősítő ínkötege; 7. középső csontközötti izom ("csüdhajlító"); 8. közös ujjnyújtó izom (m. ex- tensor digitorurn communis) ina; 811. erősítő ínköte- ge, tractus appositus; 9. patahajlító izom ina

http://www.freeweb.hu/equissima/amozgasszervei.htm

A hátulsó végtag izmai.

A hátulsó végtagon a kapcsolóöv izmainak kisebb a statikai sze- repük, mint az elülső végtagon, minthogy a kapcsolóövet a törzzsel a szoros kereszt -csí- pőcsonti ízület köti össze. Statikailag rögzítik a medencét, dinamjkailag a végtag előre- vitelében működnek közre, és a gerincoszlop hajlításával a medencét meredekebbre állítják (vizelés, ürítés, fedezés, ellés stb.). Idetartoznak az ágyékizmok (a kis horpasz- izom és a csípőhorpaszizom).
A végtag saját izmai sokkal erősebbek, nagy erőt fejtenek ki, a törzs előremozdításá- ban. A négyfejű combizom a térdízület nyújtója, a térdkalácsot a combcsont árkába húzva rögzíti a térdízületet, és ezzel az egész végtagot. A háromfejű lábikraizom fejei a szár középső harmadában erős, hengeres ínba, az Achilles-ínba mennek át, amely a sarokgumón tapad meg. A harmadik szárkapcsi izom teljes egészében ínból áll, a csánk-ízületet hajlít ja. A hosszú lábnyújtó izom inába, amelyet a csánkon ínhüvely foglal be, a lábközép felső harmadán az oldalsó ujjnyújtó izom ina beleolvad (ínátmetszés helye). A felületes ujjhajlító (pártahajlító) izom, amely lóban majdnem teljesen inas, a sarokgu- món át jut a lábközépre, majd továbbhaladva két szárral a pártatámlán tapad meg. A lábszár tájékára eső ina és az Achilles-ín egysége ínköteget alkot. Az ín és a harmadik szárkapocsi izom körbefogja a lábszár csontjait, így a térd- és a csánkízület együtt működik. A térdízület nyújtása vagy hajlítása szükségszerűen együtt jár a csánkízület nyújtásával, illetőleg a hajlításával. A mély ujjhajlító (patahajlító) izom lóban három különálló izomból áll. Ezekből alakul ki az egységes ujj hajlító ín, amely a patacsonton tapad meg. A hátulsó végtag csüdhajlító izma az elülső végtagéhoz hasonló. Ismeretes a lónak az a tulajdonsága, hogy napokig, hetekig állhat anékül, hogy kime- rülne. Mindez végtagjainak különös anatómiai szerkezetén alapul. A lábon végighú- zódó erős, nagy inak kölcsönös hatásukkal a csontokat egymás fölött oszlopszerűen megtartják, és a passzív hatású berendezések az ízületeket izommunka nélkül rögzítik (5. ábra).

5.  ábra. A hátulsó végtag ujjizmai (vázlatosan) 1. pártahajlító izom felső szakasza, tendo plantaris; 2. harmadik szárkapcsi izom, m. peronaeus tertius; 3. patahajlító izom ina; 4. erősítő ínkötege; 5. középső csont közötti izom, m. interosseus medius; 6. hosszú lábnyújtó izom, m. extensor digitorum

http://www.freeweb.hu/equissima/amozgasszervei.htm

 

 


 

 
Idő
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Hírek

A EuroSport-on minden szerda este 18:00 - tól teljesen 22:30- ig mindíg változó kezdéssel Lovassportok!!

ÚJ VÁLASZHATÓ LOVAK!

ÚJ MENÜPONTOK ÉS LEHETŐSÉGEK!
JÓ SZÓRAKOZÁST MINDENKINEK! :)

Nevem: Petra
e-mail címem : angelfire010203@freemail.hu

Nevem: Kristy
E-mailom: ireth@gportal.hu

a szerkesztő:***PETRA*** és Kristy

 
Helyes és helytelen dolgok, avagy elmélet!
 
*.::Egyebek::.*
 
A lónevelde javaslatai!

Jön a nyári idő, lehet menni virágot szedni, terepezni és jókat fürödni. Nah jó ugyan azt még nem mindíg, de már a munka utáni fürdetés is jól esik napsütésben a lovaknak! Baseball sapkát vagy vmi fejkendőt használjatok, csalós a napsütés!

Jó lovaglást!

Pedig inkább megmérkőznétek más lovardák lovaival, jelentkezzetek versenyezni a www.animalsportland.gportal.hu -ra!

 
Lap
Webstyle produced NavBar hitetlenhomepage
 
Amit a lóról tudni érdemes...
 
**~~LIPICAI~~**

 
Fontos tudnivalók és a lovagláshoz fontos dolgok!
 
Milyen ágban lovagolsz?
Segítség adás lehetősége az oldalnak.
Mi legyen még az oldalon?

Lovas filmekről szóló dolgok,
Fajtaleírások,
A díjlovaglásról még,
A híres versenyzőkről,
még több kép és videó,
vagy így jó ?
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
...::LóLóLó::...

 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal